Bugun...

Tahsin EREL
SEÇİM VE ERDEMİR !..
Tarih: 28-05-2015 13:05:00 Güncelleme: 28-05-2015 13:05:00


1 hafta sonra genel seçimi yaşayacağız...
Ereğli'miz de, Türkiye'nin her yerinde giderek artan sorunlarla boğuşuyor!..
İşsizliğin tavan yaptığı, fakirliğin arttığı ve gırtlağına kadar borçlu bir şehir görünümünde Ereğli'miz...
Ak Partinin,işsizliğe ve ekonominin gidişatına kesinlikle çare bulacağız vaadleri ile oy aldığı ama hiç bir soruna çare bulamadığı günlerdeyiz !..
Ak Parti Milletvekili adayları da bunun bilincinde ve çalışmalarının tümünü köylere kaydırdılar...
Yerine getiremedikleri vaadleri Ereğli merkezinde anlatmaları çok zor ve köylerde, yol yaptık,su getirdik gibi anlatımlar içindeler.
Oysa tüm köy halkı bilir ki,Zonguldak ve özellikle Ereğli köylerine getirilen en büyük hizmet Anavatan partisi döneminin köy hizmetleri genel müdürü Zeki Çakan zamanında yapılmıştı.
Çakan, şimdi Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili adayı ve köylerde bu hizmetlerinin hakkını veriyorlar.
    *********************************
 Ak Parti ilçe yönetimi ve Milletvekili adayları Ereğli'den gelecek oyları sadece Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'a bağladı !...
Ereğli'nin işsizliğine, ekonomik dar boğazına ve fakirleşmesine hiç çare olamayan Ak Partililer, Ereğli TSO'nun,Erdemir'in yüzünü Ereğli'ye dönmesi çabalarını da maalesef hep baltaladılar !..
Ak Parti Ereğli'de başarılı olsa da olmasa da, Ereğli'nin Milletvekili, Belediye Başkanı Uysal olacak...
Bir zamanlar Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın bağırdığı gibi Uysal'da Ereğli'nin hem Belediye Başkanı hem Milletvekili olma yolunda!..
Liman başkanlığı binası,adliye binası, köprü gibi çalışmalar Ereğli insanının işsizliğine, yokluğuna çare olamadı..   
   ***********************************
Güzel bir gelişme sergilendi önceki gün !... Erdemir genel müdürü,Ereğli ticaret odasını ziyaret etti. 
Konu Ereğli oldu ve olmaya da devam etmeli... Erdemir'in tümü Ereğli'nin bugünkü yoksulluğuna tek sebebin Erdemir'in özelleşmesi sonrası yaşanan olumsuzluklar olduğunu bilir...
Erdemir bir çok ünitesini Ereğli'den taşıyarak ve satış politikası ile  Ereğli'yi adeta ölüme terk etmiştir.
Özelleşme öncesi ve bir kaç sene sonrası Ereğli'yi tahlil etmek çok kolaydır.
Bunu kalem kağıda dökmeye de çokça gerek yok, Erdemir genel müdürü, Ereğli Belediyesinin karşısında günün her saati oturan ve herkesin derdini dinleyen ayakkabı boyacılarından birinden sorunun dününü ve bugününü çok yalın bir dille anlayabilecektir.
Derdi bilmiyorum diyebilen bir insan yoktur Ereğli'de ama bu derdi çözmek sadece ve sadece Erdemir'in istemesine bağlıdır.
Çokça konuşmaya da gerek yok maziyi, sağır sultan bile biliyor yöremizin dertlerini, tek çare Erdemir'in Ereğli'ye yüzünü dönmesi...Kangren daha fazla ilerletilmemeli !...
Bir kısım, Erdemir genel müdürünün TSO ziyaretini, Türk Metal sendikasının yetkili olduğu otomotiv fabrikalarındaki grevlere bağlıyor!..
Ereğli'de yaşanabilecek olası grev rüzgarına karşı Erdemir'in saflarını Ereğli'de sıkı tutma çalışmaları gibi görüyorlar!..
Ereğli insanı bilinçlidir, Ereğli'nin bağrında kurulu olan,havasını soluduğu,dumanını içine çektiği, çocuklarına ekmek kapısı olan Erdemir'i gözü gibi koruyacaktır.
Korumuştur da, bunun örneklerini Ereğli sanayicisi, tüccarı, halkı el birliği ederek vermiştir.
    *********************************
Erdemir genel müdürünün yaklaşımları Ereğli'ye can verecektir. Grev korkusu söylentisi ile yapılan bir ziyaret olmadığı ispatlanmalıdır. Söylenen,yaldızlı yerine getirilmeyen sözler yerini gerçekliliğe büründürmelidir.
Ereğli'nin sanayi kenti olması, insanına ekmek kapısı olması için çaba verenler, hiç bir zaman Erdemir'in bir gün gelip Ereğli'nin can damarlarına zarar verebileceğini hiç düşünmediler !...
Hangi iktidar gelirse gelsin, Ereğli'nin ekonomik açmazına çare olamayacaktır. 
Tek çare Erdemir ve Ereğli birlikteliği!...Bu yazı 6203 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI