Bugun...

Tahsin EREL
ISLIKLAR ve SEÇİM !..
Tarih: 05-11-2015 11:28:00 Güncelleme: 05-11-2015 11:28:00


Hüseyin Uysal Ereğli Belediye Başkanı seçildiği ilk günlerde çekincelerimi ortaya koyarak; ”Türkiye'de Ak Parti iktidarı sonrası,Atatürk aleyhindeki sözler ve yazılardan daha önemlisi,benim için Ereğli'de ki Ak Parti yöneticilerinin özellikle resmi bayramlarda ki tavırları olmuştur.

Çelenk koymayan siyasilerin yanı sıra, protokole katılmayanlar çok oldu. Düşündüğüm ve merak ettiğim tek olgu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın 30 Ağustos kutlamalarına katılıp katılmayacağı ve Belediye binasında Ata'mızın portresinin olup olmayacağıydı...
Uysal, görkemli bir Atatürk posterini Belediye binasına astırdı, törenlere de katıldı.
Gece düzenlenen fener alayına Vali Kaban'ın resepsiyonunda olduğu için katılamadı ama yardımcıları Alpago ve Cöbek halkın arasındaydı.Mutlu oldum bu gelişmeden !..

Nelere sevinir olduk artık farkındamısınız !... şeklinde dile getirmiştim. 1 Eylül 2014 tarihli yazımın üzerinden 1 yıldan fazla bir zaman geçti. http://www.sirineregli.com/yazarlar/tahsin-erel/atanin-posteri-/6/

Ardından, “Ak Partili Ereğli eski Belediye Başkanı Murat Sesli'nin yaptığı gibi Herkül heykeli müstehcen bulunarak kaldırılacakmıydı, özellikle resmi bayramlara katılmamak için bahaneler üretilecekmiydi,  Atatürk bir öcü olarak mı algılanacaktı endişelerini yaşadım uzun süre. Bir çok Ereğli yaşayanının ortak kaygısıydı  bu endişeler.
Hatta,Ereğli'nin işsizlik sorunundan, ekonomik darboğazından daha önemli görmüştüm yukarıda saydığım endişeleri.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, bir çok Ereğli yaşayanının ve benim kaygılarımı boşa çıkarttı.
Ereğli'nin Atatürk sevgi ve saygısına yakışır, Cumhuriyetimizin değerlerini öne çıkartan gelişmelere imza attı Uysal.
Uysal'ın bu çabalarına karşı Ak Parti saflarından yükselen kızgınlık sesleri tabii ki var ama Ereğli Belediye başkanı Uysal bu sözlere kesinlikle itibar etmiyor !... şeklinde bir yazı kaleme almışım. Bu yazımın da tarihi 22.12.2014
http://www.sirineregli.com/yazarlar/tahsin-erel/belediye-ve-eregli/7/

 

Uysal göreve geldiği günden itibaren, Herkül heykeli ile oynamamış, tüm resmi bayramlarda yerini almış, Ereğli’yi Bayrak ve Atatürk posterleri ile donatarak ve kutlamalarda Atatürk İlke ve İnkilaplarına olan inancını,  Ata’nın izinde olduğunu hep dillendirmiş ve uygulamalarında da göstermişti.

Bu yıl 29 Ekim yürüyüşü sonrası çok nahoş hadiseler yaşandı Ereğli’de.

Yürüyüş sonrasında Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal konuşması sırasında Ülkücüler olduğu söylenen grup tarafından ıslıklanmış ve konuşması süresince arkalarını dönmüştü bu grup.

Tamamiyle siyasi oluğunu düşündüğüm bu hareket sadece Uysal’a karşı yapılmış bir hakaret değildi !.

Ereğli halkının AKP, CHP,MHP olarak bir ayrımı yapmadığı 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne büyük bir katılım sağlayarak Cumhuriyete ve Atatürk’e olan bağlılığının gösterisiydi bu yürüyüş…

 Ve hakaret Ereğli’nin temsilcisi Hüseyin Uysal’ın yanı sıra Ereğli halkına, halkın Cumhuriyet’e, Atatürk ilke ve inkilaplarına olan bağlılığına da yapıldı.

 

Bu gruba eylem için her kim akıl ve emir vermiş ise büyük yanlış yapmıştır ve Ereğli halkının tümden tepkisini almıştır. Eylemlerinin yeri zamanı ve şekli binlerce insanın tepkisini aldı.  Halka, Cumhuriyet’e, Atatürk’e yapılan bu saygısızlığı Ereğli halkı yıllar geçse de unutmaz !..

                     *****************************************************************************

 

Bir genel seçimi daha yaşadık, Erken oldu ama saflar iyice belirginleşti. Ereğli’nin hatta Zonguldak ilinin tümünün ekonomik perişanlığına, işsizliğine karşın AK Parti birinci parti oldu. 

Ereğli’nin yarısının icralık olmasına, tersanelerin iflasına, Erdemir ile Ereğli arasındaki uçurumun gittikçe açılmasına çare bulunmamasına rağmen Ak Parti gene başarılı sonuç aldı. Üstelik Ereğli kökenli bir adayı olmamasına rağmen Ereğli’nin Ak Parti tercihi beklentileri ve vaadlerin karşılanacağına inancı ile başarılı olmuştur. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın kişiliği ve çalışmalarında gösterdiği öz veri en azından Ereğli özeli için Ak Partinin en büyük ivmesiydi !..

7 Haziran seçimleri öncesi düşüncelerimi dile getirirken Uysal faktörünü ön plana çıkartmıştım ve “Boş ve yerine getirilmeyen Milletvekili sözlerinin ardından çalışan sadece Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal. Mahallere, sanayi sitelerine imkanlarının tümünü kullanarak hizmet yapmaya çalışıyor. Partisinin varlığını ve çalışma gücünün artarak devam edeceğini gösteriyor.

Ereğli’nin ekonomik çöküntüsüne ve işsizliğine çare bulacağını vaad eden ama başaramayan, verdiği sözleri yerine getiremeyen Ak Parti Milletvekilinin yarattığı hasarı tek başına onarma çabalarında.

7 Haziran Genel seçimlerinde Ak Parti Ereğli’de bir varlık gösterebilirse Bu sadece Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın çalışmalarının sonucu olacaktır.

Ak Parti Ereğli teşkilatı ve Ak Parti Milletvekili Ercan Candan vaadlerini yerine getirememişlerdir ve Ereğli’nin ekonomik çöküşüne çare olamamışlardır.

Sözlerinde duramamışlardır.

Ak Partinin Ereğli’de, Belediyesinden başka çalışan, sözlerini yerine getirmek için çaba harcayan bir varlığı kalmadı.

Ereğli için Ak Partinin en büyük ve tek dayanağı Ereğli Belediye başkanı Hüseyin Uysal’ın çalışması ve seçimlerde verdiği sözleri yerine getirmesi olacaktır” yazısını kaleme almıştım.http://www.sirineregli.com/yazarlar/tahsin-erel/ereglide-ak-partinin-tek-sansi-uysal-ve-hizmetleri-/9/

Bu seçimde de , Ak Parti’nin Ereğli’de ki en büyük varlığı Uysal’ın kişiliği ve yaptığı çalışmalar olmuştur. Ak Parti artık Ereğli’nin ekonomik çıkmazlarına bir an önce çözüm ve çare bulmak zorundadır !..Bu yazı 5469 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI