Bugun...
ZEHİR SALIMI HIZLANDI... EREĞLİ'NİN HAVASI SAĞLIKSIZ..
Tarih: 20-09-2017 23:34:00 Güncelleme: 21-09-2017 02:09:00 + -


2 saattir Ereğli aşırı derecede zehir soluyor.Havadaki CO ( Carbon monoksit) gazı, dünya değerlerinin bir katına yaklaşıyor. Başkanı Dr. olan Ereğli Belediyesinden veya başka bir kurumdan şu ana kadar Ereğli halkına uyarıcı açıklamalar yapılmadı. 11 Eylül 2017 tarihinden itibaren tekrar devreye alınan istasyonun şu anki verilerine göre Ereğli gene zehir soluyor.

ZEHİR SALIMI HIZLANDI... EREĞLİ'NİN HAVASI SAĞLIKSIZ..

Çevre ve şehircilik  Bakanlığının  hava kalitesi izleme istasyonları web sitesine göre Ereğli sağlıksız hava soluyor.

Aşağıda resimlerini yayınladığımız sitede Carbon Monoksit gazı insan sağlığına zarar verici noktalara ulaştı.

Bu değerler Haziran 2017 ayında alınmaya başlamış ancak Ereğli Belediyesi hava kalitesi istasyonunun arızalandığını belirtmişti. Temmuz 2017'nin ilk günlerinde yapılan tamirin ardından değerlerin yükselmesi sonucu istasyon 11 Eylül 2017 tarihine kadar tamir edilmemiş ve işlevsiz bırakılmıştı. 11 Eylül 2017 tarihinden itibaren tekrar devreye alınan istasyonun şu an ki verilerine göre Ereğli gene zehir soluyor.

Başkanı Dr. olan Ereğli Belediyesinden veya başka bir kurumdan şu ana kadar Ereğli halkına uyarıcı açıklamalar yapılmadı.

İnsan sağlığına zararlı Carbon monoksit gazı Ereğli Belediyesi ölçüm istasyonunca ölçülebildiği gibi PM10 denilen parçacık moleküller de ölçülebiliyor. Carbon monoksitin Erdemir'ce havada oluşmasının yanı sıra PM 10 molekülleri de kanser yapıcı ve insan sağlığına son derece sakıncalı. Ereğli Belediyesi, ölçüm istasyonunda aletleri olmasına rağmen Erdemirce havaya saçılan PM 10 ölçüm bölümünü devreye almıyor.

Aşağıda sizlere şu an havada ölçülen Karbon monoksitin zararları ile Ereğli Belediyesince ölçüm dışı bırakılan PM 10 maddesinin insana verdiği zararları da ayrıntıları ile açıklıyoruz.

Partikül Madde (PM10, PM2.5 Uçarozlar): Havadaki partikül madde insan sağlığını etkileyen en önemli kirleticilerden biridir. Partikül boyutu ile sağlık üzerindeki olumsuz etkisi doğrusal olarak bağlantılıdır. PM’nin 10 μM’den büyük kısmı burun ve nazofarenkste tutulmaktadır. 10 μM’den küçü kısmı bronşlarda birikirken 1-2 mikron çapındakiler alveollerde 0,1 mikron çapında olanlar ise alveollerden intrakapiller aralığa diffüze olmaktadır. Partikül maddelerin fiziksel özellikleri yanında kimyasal kompozisyonu da sağlık açısından oldukça önemlidir. Partikül maddeler civa, kurşun, kadmiyum gibi ağır metaller ile kanserojenik kimyasalları bünyelerinde bulundurabilmekte ve sağlık üzerinde önemli tehdit oluşturabilmektedirler. Bu zehirli ve kanser yapıcı kimyasallar, nemle birleşerek aside dönüşmektedir. Kurum, uçucu kül, benzin ve dizel araç egzoz partikülleri benzo(a)pyrene gibi kanser yapıcı maddeler içerdiğinden bunların uzun süre solunması kansere sebep olmaktadır.

Karbon monoksit nelere yol açar;

Karbonmonoksit zehirlenmesi, esneme, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, sersemlik, kulak çınlaması ve karın ağrıları gibi erken belirtiler verir. Bu belirtileri iz­leyen sürede, solunum yavaşlar ve biline kaybolur. Zehirlenmiş kişi derhal açık havaya çıkar­tılmalı ve sıcak bir yere yatırılmalıdır. En kısa sürede bir doktor çağrılmalı, müm­künse hastaya saf oksijen veya oksijen-karbondioksit karışımı koklatılmalıdır. Has­tanın solunumu yavaşlamış veya durmuş ise derhal yapay solunuma geçilmelidir.
Ağır bir zehirlenme söz konusu ise, hemen hastaneye kaldırılmalı ve kan verilmelidir. Zehirlenme sinir hücrelerini etkileyecek derecede ise, beyinde işitme, görme, ko­nuşma, bellek bozukluklarına neden olan geçici veya kalıcı sekeller ortaya çıkar.
Karbonmonoksit renk ve koku vermediğin­den, zehirlenme genellikle sinsi olun. Bu nedenle cok dikkat edilmeli, kapalı yerde, karbonmonoksit çıkaran maddeler yakıl­mamalı, garajlarda araba çalıştırmamalıdır. Zehirlenmiş kişi derhal acık havaya çıkar­tılmalı ve sıcak bir yere yatırılmalıdır. En kısa sürede bir doktor çağrılmalı, müm­künse hastaya saf oksijen veya oksijen-karbondioksit karışımı koklatılmalıdır. Has­tanın solunumu yavaşlamış veya durmuş ise derhal yapay solunuma geçilmelidir.
Ağır bir zehirlenme söz konusu ise, hemen hastaneye kaldırılmalı ve kan verilmelidir. Zehirlenme sinir hücrelerini etkileyecek derecede ise, beyinde işitme, görme, ko­nuşma, bellek bozukluklarına neden olan geçici veya kalıcı sekeller ortaya çıkar.

 İlgili Galeri

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR