Bugun...
Trafik Canavarı" Neyi Gizler?
Tarih: 21-08-2014 19:30:00 Güncelleme: 31-08-2014 22:37:00 + -


Fotoğrafçı İbrahim Akyürek'in hazırladığı, alt başlığı "Trafik Canavarı" Neyi Gizler? olan kitap gelecek ay Cinius Yayınları arasında kitapçılarda ve internet dağıtımında olacak.

Trafik Canavarı

 

İçinde trafik kazaları, otoyol güvenliği ve ulaşım politikalarına ilişkin muhalif yazıların olacağı kitap iki bölümden oluşacak. İlk bölümde İbrahim Akyürek'in on makalesi, ikinci bölümde ise Akyürek'in kitap ve gazete satırları arasından ayıkladığı farklı yazarlara ait trafik, doğa, otomobil, hız, ölüm, suç, suçluluk, denetim üzerine eleştirel düşünceler yer alacak.

İbrahim Akyürek; trafik kazaları ve otoyol güvenliği üzerine uzun yıllar biriktirdiği kitap, dergi, gazete kesiği, film ve fotoğrafları 2012 yılında Zonguldak'ta "Trafik Güvenliği Kitaplığı" adı altında dışa açtı. Aynı yıl, trafik kazalarında yaşanan katlanılmaz acıları öfkeli dikkate çevirmek için yıl boyunca üç ayrı toplu film gösterisi derledi. Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu (FEVR), Kasım 2012'de 47 ülke ile birlikte aynı tarihte başlayan üçüncü etkinliği tüm dünyaya duyurdu. Benzer etkinlik Kasım 2013'de yinelendi.

Öte yandan Akyürek, trafik kazaları, otomotiv endüstrisi ve karayolu ulaşım politikalarıyla ilgili internet sayfalarının, haberlerin, kitapların, filmlerin, sergilerin, yazıların derlendiği Hayatımız Trafik başlıklı bir internet sayfasını beş yıldır güncelleyip yaşatıyor.

 

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) Onur Üyesi olan ve derneğin beş yıl başkanlığını yapan İbrahim Akyürek 2000 yılında Zonguldak'ta "Trafik Canavarı" Neyi Gizler? isimli fotoğraf sergisi açtı. 2013 yılında "Trafik ve Ulaşım Konulu Kitap Kapakları Sergisi" ve "Trafik Üzerine Düşünenlerin Düşüncesi" isimli 28 yazarın satır arası görüşlerinin yer aldığı sergiyi hazırladı.

"Trafik Mağdurlarını Anma Günü", 1993'den bu yana Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu (FEVR)tarafından her yıl kasım ayının üçüncü pazar günü düzenleniyor. Federasyonun 2012 yılında yaptığı açıklamaya göre dünyada hergün 35 bin kişi karayolu trafiğinde yaşamını yitiriyor. Ölenlerin 7 bini ise 15 yaş altı çocuklar. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün aynı yıl yaptığı açıklamada ise son 30 yılda ülkemizde 385 bin kişinin trafik kazalarında yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

http://67kentimiz1.blogspot.com.tr/
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR - SANAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR