Bugun...
DEVREK BASTONU UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİNE ONAY
Tarih: 20-08-2014 14:29:00 Güncelleme: 20-08-2014 14:33:00 + -


Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu

DEVREK BASTONU UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİNE ONAY

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) yeni bir araştırma merkezini daha bünyesine kattı.  Zonguldak’ın Devrek ilçesinin uluslararası öneme sahip kültürel zenginliği olan baston yapımına ait akademik, bilimsel, kültürel ve sanatsal çalışmaların yürütüleceği Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kuruluşu Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylandı.

BEÜ Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından kabul edildi. Devrek bastonu ile ilgili teorik ve uygulamaya yönelik çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve bu faaliyetlerle ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Merkez, Devrek bastonu konusunda özel teşebbüslerin karşılaştıkları sorunların çözümlerine yönelik araştırma ve incelemeler yaparak, proje ve benzeri çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefliyor. Merkezin kurulması adına çalışmalar başlatılması kararı Zonguldak Valisi Ali Kaban başkanlığında toplanan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) toplantısında alınmıştı. Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından yürütülen çalışmaların neticesi olarak Zonguldak’a kazandırılan merkezin Devrek bastonunun marka değerine büyük katkılar yapması bekleniyor.

Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşunu Zonguldak’a ait kültürel ve sanatsal değerlerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması yönünde bölge açısından büyük bir kazanım olarak değerlendiren BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bülent Ecevit Üniversitesinin uygulama ve araştırma merkezlerinin sayısı ve niteliği hızla artmaktadır. Bu merkezleri kurarken bölgenin ve ülkenin acil ve önemli ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşu da böyle bir temele dayanıyor. Sayın Valimiz Ali Kaban’ın başkanlığında yaptığımız toplantılarda alınan karar doğrultusunda ilimizin eşsiz bir değeri olan “Devrek bastonu” üzerinde çalışmalar yaparak dünyaca tanınırlığına katkılar yapmak temel amacımız oldu. Baston, bölgemiz için kültürel bir değer; sanatsal önemi var, ayrıca ekonomik girdi kaynağı. Bugün yurt içinde ve yurt dışında “Devrek bastonu” dediğiniz anda insanlarda kültürel ve sanatsal değerleri içeren bir algı oluşuyor. Merkezimizde Devrek bastonunun kültürel ve sanatsal geçmişine ışık tutan akademik ve bilimsel araştırmalar gerçekleştirirken bu sanatın geliştirilmesine yönelik insan kaynağı yetiştirmeyi de hedefliyoruz. Ayrıca tarihi bastonların envanterlerini çıkarmak ve restorasyon projelerini hazırlamak da Merkezimizin hedefleri arasında yer alıyor. Baston kültürü ile ilgili olarak daha önceden hazırlanmış yazılı ve görsel materyallerin toplanıp, tasnifinin yapılması ve kullanıcıların hizmetine sunulması için de çalışmalarımız olacak. Devrek bastonunun ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığının artması için Merkezimizde projeler hazırlanacak. Devrek bastonu bu bölge ile özdeşleşmiş bir değer olduğundan Merkezin yapacağı tüm çalışmalara Zonguldak halkının büyük destek vereceğine inanıyorum. Tarihi Devrek bastonu üzerinde çalışmalar yapacak merkezin üniversitemize ve şehrimize kazandırılması noktasında büyük destek ve katkıları için başta Zonguldak Valimiz Ali Kaban olmak üzere, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına, öğretim üyelerimize, bu kültür mirasını bugünlere taşıyan Devrek bastonu ustalarına ve tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.” 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR - SANAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR