Bugun...
CANDAN ANLATTI !..
Tarih: 31-12-2014 15:48:00 + -CANDAN ANLATTI !..

 Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan,yeni İmam Hatip lisesinden,köprüye her şeyi anlattı ama 5.000 çalışandan 100 çalışana düşen tersaneler ve Ereğli'nin ekonomik çözümü ile ilgili konuşurken "ben akçeli işlere girmem" dedi.Toplantının sonu  "köprü yol yaptık ama işsizliğe karışmayız" vecizesi gibi bitti. 

Oturduk ve 3.5 Yılın bir muhasebesini yaptık ve bir kitapçık oluşturduk. Tekrar milletvekili olup olmamız gerekir mi? gerekmez mi? karnemizi önümüze koyarak bunun muhasebesini yapmamız lazım.
Hırsıma yenik düşüp milletvekili olayım da ne olursa olsun diye bir düşüncem asla yok. Anamdan milletvekili olarak doğmadım öyle de ölmeyi düşüneyim. Sonsuza kadar da milletvekili kalacak değilim, benim tek hedefim Zonguldak halkına hizmet etmek, görevim Ankara'daki haklarını korumaktır. Bu konu da başarılı olup olmadığımızı sizlere göstermek için bu kitapçığı bastırdık.
Devlet’in, Hükümet’in varlığı bir kentte, hastanesi, postanesi, adliyesi, okulu ve yolları ile vardır. Biz göreve geldiğimizde hastanemizin resmi işlemleri yapılmış, bizden önceki arkadaş bir girişimde bulunmuş yer tahsisi yapılmış. Temelini atmak binayı hizmete geçirmek bize nasip oldu. Adliye için ise hiçbir yapılmamış 3 kez ihalesi iptal edilmişti. Bir takım hengâmelerden sonra Ankara'da Adliye sorununu da hallettik.
Okullar deseniz, sınıflar ağzına kadar dolu, 47 kişilik sınıflarda,sabah ve öğleden sonra olmak üzere ikili eğitim yapılıyor, bu eğitim sistemi içerisinde  Ereğli güllük gülistanlık deniliyorsa ben de öğretim görevlisi değilim o zaman. Bir yerlerde bir yanlışlık var dedik ve göreve gelir gelmez ilk işimiz eğitime el atmak oldu. Eğitim ile ilgili yapılan birçok yatırımlarımız var, 26 okulun doğalgaz dönüşümünü tamamladık.
Fen Lisesi ile ilgili eleştirilere istemeden de olsa maruz kaldık, şimdiye kadar normalde 10 kez bitirilmesi gerekirdi ama müteahhit işi alıyor bitirmeye az bir zaman kala iflas edip kaçıyor. Bu durumda mecburen mahkemeye gidiyorsunuz ve mahkeme, mahkeme böylece sürünüyorsunuz. 2 ay süre verdik ihtar çekildi, kanundaki tüm haklarını bitirdikten sonra ihaleye çıkabildik.  
Bu Fen Lisesi için bu uğraşı vermeseydik 10 yıl mahkeme sürerdi. İnşallah ikinci döneme Fen Lisesi tamamlanacak. Bu kadar gecikmesinin sebebi anlayacağınız gibi bizden kaynaklanmıyor, müteahhitlerin kanundan gelen haklarını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmalarından doğuyor. Bizler oyunu kuralına göre oynadığımız için ihaleye verebildik. Spor salonu, öğrenci pansiyonları yaptırıldı. Keza aynı şekilde İmam Hatip Okulunu da görmüşsünüzdür. Geçtiğimiz cuma günü ikinci İmam Hatip Lisesinin tapusunu İlçe Milli Eğitim Müdürüne takdim ettik, yerin tapusu alındı. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ona bakarsanız 1,5 yıl sürecek olan işi 2 aya gibi kısa bir zaman dilimine sığdırdık.
Projelerimizin arasında İmam Hatip okullarının bulunduğu alanın bir kampüs bölgesine dönüştürülmesini istiyorum. Ereğli Lisesi Zonguldak bölgesinin en eski ikinci okul binasıdır. Oraya sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Okulumuzun adı maalesef düz liseler kalmadığı için adı Ereğli Anadolu Lisesi oldu ama orası hala hepimiz için ‘’Ereğli Lisemizdir’’ Babalarımız dahil oradan bir çok mezun olanlar var. Bina eski çatısı çökmüş, Bakan ile görüştük yıkıp yeniden bir lise yapmak istiyoruz. Ereğli Anadolu Lisesi adı ama dediğim gibi orası yine bizim Ereğli Lisemiz. Bu yılki yatırım planına aldırmak için elimden geleni yapacağım.
Başbakanımıza dosya hazırlayıp verdik eski hastane bölgesinin kampüs alanına dönüşmesi için. Her şehrin Üniversiteleri kampüsleri ile vardır, üniversiteden mezun olan öğrencilerinin ufkunun açık olması lazım. Sadece derslerle insanlar yetişmez ufukları ile de yetişir. Fakülte binaları yerleşimler, hocaların tavırları, bahçenin peyzaj mimarı bunların hepsi öğrencinin ufkunu değiştirir. Bakış açısını değiştirir.
Başbakana 2 dosya verdim bütçe görüşmelerinin sonrası Numan Kurtulmuş'a da aynı dosyayı verdim. Bakanlar Kurulunda gündeme getireceğini söyledi. ‘'Bakanım burayı bize verin beni de bundan sonra milletvekili yapmayın'’ kendilerine aynen bu kelimeyi kulandım.
Bu kadar net ve kesin söylüyorum, benim en büyük hayalim o bölgenin fakülteler kampüsü olarak 10 bin öğrencinin, diğer taraftan 10 bin işçinin oluştuğu bir kent hayal ediyorum.
Bizim 3 - 5 katına çıkartmayı düşündüğümüz iş yerlerimiz yok ki menfaat için uğraşalım. Yapmak isteseydik 3,5 yılda zaten olurdu. Ayran içmedik ki karnımız ağrısın.
Kentimizde Batı Karadeniz'in en büyük en ihtişamlı Adalet Sarayı yapıldı, gittik gördük çok güzel olmuş, hemen karşısına vergi dairesi yapılıyor.
Birilerinin ucube dediği köprüye gelecek olursak, o ucubeye iyi ki orayı yapmışız diyorum, nedenini trafikte görüyoruz. Ben 48 yaşındayım, bven hatırlamıyorum peki içinizde Gülüç köprüsü ile Kepez arasındaki yolun düzgün olduğunu hatırlayan var mı?
Milletvekili olduğumda ilk yaptığım iştir gidip Gülüç-Kışla arasındaki yolun yaptırılması. Karayolları ile görüşüp beton asfalt yapmak istedik, metresini bile ölçtük 760 metrelik bir yoldu. Bazı prosedürlerden dolayı bunda başarılı olamadık. Erdemir Yöneticileri ile bir araya gelip 4 Konu üzerinde fikir birliğine vardık. Birincisi Kışla'daki sevkiyat kapısının Gülüç'e alınmasıydı. Gülüç'e bir kapı yapılıp kamyonları şehirden çıkarılması gerekiyordu bu mart ayından önce tamamlanacak.
Diğer bir konu Erdemirin desteğiyle fakülte yapılmasıydı, o da hal oldu, bunları zamanla hepiniz göreceksiniz.
Diğer ikisini ise şimdi açıklamayacağım zamanı gelince açıklayacağım. Gördüğünüz gibi aldığımız kararları adım adım hayata geçiriyoruz. Ereğli-Kandilli yolundaki sıkıntıyı gidermek ilk yaptığımız icraatlardan biridir. OSB yolu ise apayrı bir sorundu.
Mobese sistemi yaptırılıyor, ihalesi bitti çalışmalar başladı. Gerçekten şaka gibi 110 bin nüfuslu bir kentte mobese yok.
Yılan hikayesine dönen, Ereğli-Devrek yolu her söylemimde, ‘'orası bir patika yoldur, burayı yapacağız’' demişimdir. Bu sözü verirken hiçbir zaman Çaylıoğlu'na kadar, Devrek'e kadar yaptıracağım gibi bir söylemim olmadı. Çünkü teknik gözle bakıldığında Armutlucuma'dan sonra tam bir çıkmaz sokak. Yıllardır devasa duvarlar yapılıyor, heyelan oluyor kayıyor, para boşu boşuna heyelana yatırılıyor.
 
Oysa bir tünel ile karşıdan çıkılsaydı hiç sıkıntı yaşanmayacaktı. Biz bu yaz Çaylıoğlu'na kadar yolu açacaktık, parası hazırdı. Hiç beklenmeyen bir sel olacak ve Zonguldak ile Ankara'nın arası kapanacak, bizim ayırdığımız para da oraya harcanmak zorunda kalacaktı. Ben aynı zamanda Zonguldak'ın da milletvekiliyim, bu para devrek yolunu bitirmek için ayrıldı bu parayı harcamayın deme lüksüne sahip değilim. Hizmet her yerde hizmettir.
2014 yılında harcanacak para Gökgöl mağarasının üst bölümünde yol göçmeleri oldu paralar oraya harcandı.
Çok şükür 2015 yılının yatırımını aldık ama bu sene, inşallah diyorum Çaylıoğlu'na kadar olan yolu bitirmiş olacağız. Neyren Tepesi'ne kadar olan yol duble yol olarak ihaleye çıktı. Hastanenin olduğu yere köprülü kavşak yapılıyor üstten Zonguldak'a direk geçecek alt bölümünde hastaneye, çevre yoluna ve terminale bağlanacak, şubat, mart gibi ihalesi biter ardından çalışmalar başlar diye umuyoruz. Fen Lisesi'nin ilerisine bir gençlik merkezi yaptırıyoruz. Göztepe ve Kaletepe'nin halka açılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Ereğli'ye 20 bin kişilik bir stad çalışmamız gündemde, Bakan bey ile görüştük, çalışmalar devam ediyor.
Anlatmaya çalıştığım birçok hizmetler bizim milletvekili olduğumuzdan beri yaptığımız işlerdir. Unuttuklarımız var abartımız yoktur. PTT'nin ilçedeki binası yıkıldı, yenisinin yapılacağını bildiğim için, aradım PTT Genel Müdürüyle görüştüm, buraya postane binası yapacaksınız, gönderin projeyi dedik, gönderilen proje tam bir bisküvi kutusu adam utanır böyle bir proje yapmaya. Öğretmenevine çıktım baktım orası bir nefes alıyor, bina yapılsa orayı gene tıkayacak, boş alanın fotoğrafını çektim genel müdüre gittim.
Belediye Başkanımız ile görüştük Tansaş'ın olduğu yeri size verelim burayı yeşil alan yapalım dedik. Genel Müdür, ‘Müfettişleri göndereyim yapılacak bir şey varsa yapalım’ dediler, nitekim müfettişler gelip baktılar raporu yazıyorlar, şimdi o raporu bekliyoruz.
Adliye taşındı orası yıkılacak. Yanda hükümet konağı var orayı da yıkmak istiyoruz. Yeni hükümet konağımızın resmini göndeririz inşallah beğenirsiniz. Yeni yeri şuan belediye yazıyı yazdı çilek halk otobüslerinin yeri. Hiç karşılıksız orayı Milli Emlaka veriyor, hükümet konağının yerini alıyor.
Terminal de taşınıyor, orası 2-3 katlı otopark yapılacak üstünü düzleyip bir kent meydanı yapılacak. İlçe Emniyet Müdürlüğü de o binanın yanında gece kondu gibi kalacak. O alana büyük bir Ereğli'ye yakışır hükümet konağı yaptıralım arzumuz var. Bu plan projenin içinde bir alanda yeni ilçe emniyet müdürlüğü binası da olacak.
Afyon'da bakan ile görüşmüştük, bayağı bir ısrarcı olduk. Proje ödeneği ayrıldı kapıyı araladık, bundan sonrası kolay diyoruz. Konağın önü tamamen kent meydanına bakacak. Altı otopark olan insanların geldiğinde nereye park edeceğini düşünmediği bir kent meydanı yapacağımızı söylüyoruz"
Karadeniz Ereğli halkı Ercan Candan'ı bir dahaki dönem milletvekili olarak görmek istemiyor ise ben buna rağmen genel merkeze giderek beni milletvekili yapın diye müracaat etmem.  Bu dayatmayı halkıma asla yapmam.
Benim 3,5 yıldır aile hayatım yok, ne gecem belli, ne gündüzüm. 15 Gün önce Pakistan'daydım etrafımda 8-10 kalaşnikoflu adamla dolaştık. Geldiğim günün akabinde öğrenciler öldürüldü. Devlet beni sağa sola hayatımızı risk ederek gönderiyor.
Türkiye Cumhuriyeti devletinin işlerini yürütmeye devam ederken, arta kalan zamanda da bunları yapmak zorundasınız.
Halkımız, "Ercan geçerli not değil" der ise ben gidip Ak Parti Genel Merkezine beni tekrar milletvekili yapın diye bir form imzalamam.
Ereğli’nin Akarca ve Orhanlar Mahallesindeki binalar yıkılıyor. Betonu tutun elinizde kalıyor. Bu kent baştan aşağıya kentsel dönüşümü hak ediyor. Bu şehirde doğru dürüst yeni bina yok diyebiliriz.
En büyük isteklerimden bir tanesi insanlarımıza kabul ettirebilirsek eğer burada %10 geçmeyen yüksek katlı binalar, etrafı yeşil alanlarla dolu, otoparklı denizden bakıldığı zaman şehre yakışan herkesin hayran olacağı bir kent olmasını hayal etmemdir. İnşallah bunu da başarırız.
Liman konusuna gelince bir şirket kurulması ve bu şirketin müracaat etmesini istedik. Özel bir şirket kurulmalı bu şirketin ortaklarından biri TSO, belediye, diğer tarafında da oradaki tersaneciler olmalı dedik ama halen bir şirket kurulup, kendi aralarında anlaşıp böyle bir evrak’ı Ankara'ya göndermediler. Ben bekliyorum böyle bir evrak gelsin gereken ne ise hemen müdahale edeceğim.
Benden bazı yerlerle arabulucu olmam, Erdemirden randevu ayarlamam falan isteniyor, ben kimsenin sekreteri değilim.  Ben daha öncede söyledim, ben akçeli işlere girmem. Şirkettir şudur budur arabulucu olayım yokum ben böyle işlerde."
Konuyu siz açtınız diye söylüyorum. Geçenlerde gazetede bir haber çıktı.  “Vekil Kdz.Ereğli’ye ihanet içinde” diye bu lafı söyleyebilmesi için bir insanın ya aklından zoru olması lazım yada gözünü kin ve nefret bürümüş olması lazım. Hesabım bu katalogta benim. Eğer ben ihanet ettiysem bu kataloğu hiçbirinizin önüne bırakamam hiçkimsenin önüne bırakamam. Neyin ihanetine yaptım Kdz.Ereğliye? İddialardan biri meslek lisesi yapılacaktı da ben engellemişim. OSB’ye meslek lisesi yapılacağını siz hiç duydunuz mu? OSB’ye meslek lisesi yapılacaktı da herhangi bir konuşma evrak gördünüz duydunuz mu?. Halbuki OSB’ye meslek lisesi yapılmasını Faruk Yazıcı’ya bizzat söyleyen benim. Kaldı ki bunu bizzat söyleyen benim. Çünkü öğrenci başına devlet 4 milyar para veriyor. Orada öğrenciler yetişsin fabrikalar işçi derdi çekmesin. Böyle güzel bir olayı ben nasıl engellemiş olurum.
 TSO Başkanı Yaşar Tetiker ‘in gazetelere yaptığı ‘Candan Ereğli’ye ihanet ediyor’, açıklamasına sert bir dille karşılık veren Candan; “Bu arkadaşlar benden 3 konuda yardım istediler. 1.cisi bu arkadaşın şirketinin maddi dar boğazda olması ve çözüm yolları. 2’cisi A2 kalitedeki saçın kendilerine verilmesi, 3.cüsü Omsan’ın yaptığı nakliyenin yereldeki nakliyecilere verilmesi konusu”,dedi
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR