Bugun...
"2014 Karaelmas İbni Sina Ödülü"nü alanlar açıklandı
Tarih: 24-12-2014 11:37:00 + - 

Zonguldak'ta SergiOdası'nın kültür ve sanat gönüllülerini desteklemek amacıyla koyduğu ödülü M.Çetin Sezgin ve Kutlu Gürelli aldı.

Bu yıl yaşama veda eden gazeteci, araştırmacı Çetin Sezgin yerel Halkın Sesi gazetesinde sanat sayfasını hazırlıyor, Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) yönetiminde bulunuyordu.

“Terim ve Tariflerle Hentbol Sözlüğü” ve“Zonguldakspor 1966-1986” başlıklı yayınlanmış iki kitabı bulunan Sezgin’in ayrıca; Zonguldak’ta Hentbol, Tiyatro ve Halkoyunları alanında sürdürdüğü, her biri kitap olmayı bekleyen araştırmaları vardı. Sezgin daha önce HENTBOL ve DÜDÜK isimli iki dergi çıkarmış, 1960 sonrası Kilimli ve Zonguldak Halkevleri'nde 18 yıl çalışmıştı.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) görevli Yrd.Doç. Kutlu Gürelli ise, SergiOdası’nda üç ay boyunca gönüllü olarak öğrencilerinin dokuz ayrı sergi ve söyleşisini gerçekleştirdi. BEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nün ilk mezunları arasında yer alan öğrencileri aynı zamanda güncel sanatın Zonguldak’taki ilk örneklerini de sunmuş oldular. İstanbul ve Ankara’daki ortak sergilerde, yıl içinde Zonguldak'ta yapıtları sergilenen Gürelli, şimdi Mardin Artuklu Üniversitesi’nde görev yapıyor.

İbni Sina Ödülü; kent sınırları içinde bulunduğu ortamda (okulunda, mahallesinde, işyerinde, yöresinde) kültür, bilim ve sanatın yaygınlaşması için emek veren, sanatın insanlarla buluşması için gönüllü ortam yaratan kişilere verilmek üzere konmuş, İbni Sina'ya ait "Bilim ve Sanat takdir edilmediği yerden göç eder" sözü, Ödül isminin seçilme gerekçesi olmuştu. İlk kez 2012'de açıklanan ilk Ödülü emekli öğretmen, mask ve çatuk sanatçısı Mehmet Türkçelik, 2013’de yazar ve araştırmacı Yrd.Doç.Dr.Mustafa Yüce ve Dr.Yücel Namal almıştı.

Araştırmalarıyla Doğuda ve Batıda derin izler bırakan Filozof İbni Sina, hekim ve eğitim felsefecisi olarak günümüze ulaşan yüzü aşkın eser bıraktı.

 

www.67sergi.blogspot.com 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR - SANAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR